İç Mimari Konsept Proje

İç Mimari Konsept Proje Nedir?

İç mimari konsept proje, iç mimarlığın önemli yanlarından birisi. Bu yazımızda sizlere iç mimari konseptten söz ediyor olacağız.

Mimarlık, günümüzün en önemli işlerinden birisi. Mimarlık ile beraber insanlar kaliteli dekorasyonlar ve farklı çalışmalar elde edebiliyor. Mimarlık, farklı ve özgün tasarımların ortaya çıkmasını sağlayan bir yapı. Bu yapı sayesinde ilerlemek ve istenilen kaliteye hızla ulaşmak oldukça kolay. Mimarlığın yanı sıra mimarlık ile ilgili bilinmesi gereken çeşitli kavramlardan da bahsetmek gerekir.

Mimari Konsept Proje Nedir?

Siz değerli okurlarımız için öncelikle mimari konseptin ne olduğundan bahsetmek isteriz. Mimari konsept proje, bir mimari çalışma için önceden hazırlanan belgeler olarak düşünülebilir. Örneğin bir kafe yapıldığını düşünelim. Bu kafenin modern bir mimariyi yansıtacağı bilgisi bilinsin. Mimar, buna göre bir konsept proje oluşturur. Ardından proje için gerekli olan kısımları tamamlar. Proje çizimi ve proje tasarımı bu aşamada gerçekleşir. Özellikle kafenin nasıl görüneceği müşteriye bu aşamada gösterilir ki kafe tasarımı sonrasında bir problem oluşmasın.

İç Mimari Konsept Proje Nedir?

Mimari konsept proje dışında insanların iç mimari konsept çalışma hakkında da bilgi alması gerekiyor. İç mimari konsept proje, bir binanın iç mimarisinin güzel bir şekilde hazırlanması için yapılan çalışmalar. Örneğin proje çizimi ve 3 boyutlu tasarım bu aşamada yapılır. Ardından müşteriyle buluşur.

Örnek olarak bir apartman dairesini anlatalım. Bu daire için ev sahibinin isteği ortaçağ görünümünde bir oda. Bunun için önce gerekli belgeler hazırlanıyor ve proje için çeşitli hazırlıklar yapılıyor. Ardından projenin nasıl olacağına ilişkin müşteriye bilgi sağlanıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde proje, güzel bir şekilde tamamlanıyor.

İç Mimari Konsept Proje

Mimaride Konsept Proje Nasıl Hazırlanır?

Ana Tema Belirlenmeli

İç mimari konsept sırasında dikkat edilmesi gereken birçok şey mevcut. Bunlardan birisi ana temanın belirlenmesi. Bir projeye başlarken öncelikle ana temanın ne olduğu kararlaştırılmalı. Örneğin modern ve minimalist bir tarz seçilebilir. Bu temaya uygun bir planlama yapılır.

Ana Temaya Uygun Planlama Yapılmalı

Ana tema belirleme aşamasının ardından planlamalara başlanmalı. Bunun için öncelikli olarak geliştirilecek olan oda incelenmeli. Odanın incelenmesi sırasında bazı notlar alınmalı ve bu notlar üzerinden ilerlenmeli. Alınan notlarla beraber planlama çalışmaları kaldığı yerden devam etmeli.

Proje Çizimi ve Tasarımı Tamamlanmalı

İç mimari konsept proje hazırlarken proje çizimi ve 3 boyutlu modelleme de önemli bir husus. Çünkü müşteri, projenin nasıl olacağına dair bilgi sahibi olmalı ki proje tesliminde bir sorun ile karşılaşılmasın.

Müşteriye Bilgi Aktarımı Sağlanmalı

3 boyutlu görünüm hazırlandıktan sonra müşteriye gösterilmeli. Müşteri, eğer çalışmayı beğenirse hemen bu proje üzerinden ilerleme kaydedilmeli.

Oda Döşenmeye Başlanmalı

Oda düzenleme işlemi bu aşamada başlıyor. Tasarım işleminin tamamlanmasıyla beraber son dokunuşların ardından artık müşteriye teslim yapılabilir.

Leave a comment