en çok kullanılan malzemeler

İç Mimari Tasarımda En Çok Kullanılan Malzemeler

İç mimarinin en önemli yanlarından birisi tasarım. Sizlere mimarlıkta en çok kullanılan malzemeler ile ilgili bilgiler paylaşmak isteriz.

Mimarlık, bir hayat tarzı gibidir. Bir mimar, tasarımlarıyla kendini yansıtır. Kendine özgü mimarisiyle de insanların ilgisini çeker. İç mimarlık, dış mimarlığa göre daha eğlenceli bir alan. Çünkü iç mimarlıkta mimar, kendine özgü dokunuşlarla adeta sanat eserleri ortaya koyabiliyor. İç mimarlık ile uğraşan bireyler pek çok malzemeden ve aletten yararlanır. Bunların neler olduğu bilinmelidir.

İç Mimar Hangi Malzemeleri Kullanır? En Çok Kullanılan Malzemeler

İç mimarlıkta kullanımına yer verilen ürünlerden birisi taşlar. Bir binayı tasarlarken taşlara büyük yer verilir. Bu taşlar çeşitlilik gösteriyor. Örneğin granit, mermer ve tuğla gibi taşlardan örnek gösterebiliriz. Mesela kırmızı tonlarında bir ev tasarlarken kırmızı tuğlaya ağırlık verilmeli. Koyu temaya sahip bir mutfak için ise siyah granit taşına yer verilmeli.

İnsanların en çok kullandığı bir diğer ürün tahta ve ahşap malzemeler. Bu malzemeler meşe, huş ve kavak gibi birçok hammaddeden üretilebilir. Üretilen her bir ahşap ürünü, daha doğal görüntüler arayanlar için güzel bir tercih olmakta. Ahşap, yüzeysel olarak hem sıcak durur hem de güzel bir enerji yayar.

Mimarların kullanmış olduğu bir diğer malzeme metal malzemeler olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Müşteriler, en çok kullanılan malzemeler arasında metali de tanımalı. Metal malzemeler demir, kurşun ve bakır gibi ürünlere verilen isim. Bu malzemelerin pek çok kullanım alanı mevcut. Örneğin banyo, mutfak veya bahçe veya ışıklandırma gibi çeşitli alanlarda kendine yer verir.

Mimarların sevdiği parçalar arasında cam malzemeleri de bulunuyor. Cam seçimi, bir binanın tarzına göre büyük öneme sahip. Cam demekle geçmemek lazım. Cam ile beraber pencere yani camın çerçevesi de önemli bir şey. Camlar hem renkli hem de saydam olarak yer alır. Ayrıca farklı modellerde pencereler ve kapılar da bulunur.

Mimarlar Hangi Aletleri Kullanırlar?

En çok kullanılan malzemeler dışında en çok tercih edilen aletlerden de kısaca söz edelim. Bunlar arasında T cetveli, öne çıkan bir ürün. T cetveli sayesinde mimarlar, pek çok işi kolaylıkla yapabiliyor. Özellikle bir yeri kesip biçerken bu üründen yararlanılmakta. Bunun yanı sıra çelik cetvel, kalem, çanta, maket bıçağı ve çekiç gibi birçok alete yer verilir.

İç Mekanda Malzeme Seçimi Neden Önemli?

İç mimari tasarım uygulamasında mekan için malzeme seçiminin önemi büyük. Bunun en önemli sebeplerinden birisi yaşam alanının uygun bir biçimde tasarlanması. Örneğin güzel tasarlanmayan bir binayı düşünelim. Bu binada yaşayanlar sıkıntılarla karşılaşabilir. Güzel inşa edilmiş ve mimarisine önem gösterilmiş bir bina ise insanların konfor seviyesini yükseltir.

Leave a comment