İç mimari tasarımda renkler

İç Mimari Tasarımda Renkler ve Kullanımı

İç mimari tasarımda renkler büyük bir öneme sahip. Renkler ne kadar güzel kullanılırsa proje de o kadar kaliteli bir hale bürünür.

Mimarlığın kapsama alanına giren iç mimarlık, dış mimarlığa göre bir kademe daha önemli görülüyor. Bir binanın içi olduğu kadar dışı da önemli fakat insanlar daha çok iç mekanda vakit geçirdiği için iç mimarinin konforlu bir şekilde tasarlanması gerekir. Bu da bireylerin harika bir ortamda vakit geçirmesi anlamına gelmekte. İç mimarlar, bir tasarım geliştirirken müşterinin isteğine de odaklanır ve buna göre en doğru kararı verir. Buna ek olarak bir karar verirken renklere de büyük önem gösterilmeli. En çok tercih edilen renkler bilinmeli ki en iyi olanak sağlanmış olsun.

Mekanda Renk Nedir?

Mekanda renk, bir mekanın anlatmak istediğini yansıtması olarak açıklanıyor. Örneğin orta çağ tarzı bir mimari için bu tarza uygun renklerin seçilmesi gerekir ki insanlar o ortama girdiğinde orta çağ hissini yaşayabilsin. Modern bir tema için ise modern renklere yer verilmeli ki bu sayede binada takılanlar modernliğin keyfine varsın. Özetle mekan için renk seçimi temaya uygun olarak gerçekleştirilmesi gereken bir olay.

İç Mimari Tasarımda Renkler

İç mimari tasarım, renklerle beraber harika olanaklar sunar. Günümüzde en çok kullanılan renklere değinmeden önce renklerin önemini açıklayalım. Renkler uyumlu bir şekilde kullanıldığı takdirde binanın içerisinde oturan vatandaşlar huzurlu ve konforlu bir hayat sürer. Bunun yanı sıra tema ile rengin en iyi şekilde tercih edilmesinin bir diğer sunduğu ayrıcalık insanların daha mutlu olması. Konfor seviyesi arttıkça mutluluk hormonları da salgılanır. Bu durum, binada oturan bireylere olumlu yansır.

En Çok Tercih Edilen Renkler

Bu başlık altında siz değerli okurlarımız için en çok tercih edilen 5 rengi açıklamak istiyoruz. Bu renkler arasında beyaz, siyah, gri, kahverengi ve yeşil yer alıyor. Bu renklerin neden çok tercih edildiğinin bilinmesi gerekiyor.

Beyaz

İç mimarlıkta en çok kullanılan renklerin başında beyaz geliyor. Son zamanlarda kullanımı artan bir renk olan beyaz rengi, modernliği ve ferahlığı temsil ettiği için güzel bir duruş sergiliyor. Örneğin beyaz renk odaklı bir yer daha geniş görünür.

Siyah

Siyah, beyaz kadar yaygın olmasa da beyaz ile karışık bir şekilde kendine yer veriyor. Örneğin beyaz ile siyah renk uyumlu görünüm sunduğundan dolayı birlikte harika bir ikili olmakta. Siyah renk, mobilyalarda kendine daha çok yer veren bir renk.

Gri

Gri, beyaz ve siyah ile beraber harika bir üçlü oluşturuyor. Grinin pek çok tonu olduğu için seçim yapma olanağı da oldukça fazla.

Kahverengi

İç mimari tasarımda renkler arasında kahverengini de bilmek lazım. Kahverengi, özellikle zemin kaplamasında veya dolap gibi ürünlerde öne çıkıyor.

Yeşil

Yeşil rengin en çok kullanıldığı eşyalar saksılar, koltuklar veya halılar olmakta. Ayrıca bitkilerin yerleşiminde de yeşil renge ağırlık verilmekte.

Leave a comment