İç Mimarlıkta Doğal Malzemeler

İç Mimarlıkta Doğal Malzemeler ve Kullanımı

İç mimarlıkta doğal malzemeler ve bu malzemelerin kullanımı bilinmesi gerekir. Bu başlık altında sizlere bu malzemeleri açıklayacağız.

İç mimarlık, önemli bir sektör olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Çünkü bu sektör sayesinde pek çok mimar elinden gelen çabayı göstererek müşterilere harika dekorasyona sahip binalar hazırlıyor. Mimarlar, bu işi yaparken birçok kaynaktan yararlanıyor. Bunlardan birisi de doğal kaynaklar. Doğal malzemeler, özellikle doğallığı sevenler için önemli bir yana sahip. Genel olarak doğayla iç içe olan bölgelerde doğal malzemelere daha çok yer verilse de şehir içinde de kullanımı mevcut bir durum.

İç Mimarın Kullandığı Malzemeler

İç mimarlıkta doğal malzemeler ile ilgili bilgi vermeden önce iç mimarın yararlandığı malzemelerle ilgili kısaca bilgiler verelim. İç mimarlar, pek çok malzemelerden yararlanabiliyor. Bu malzemelerden bazıları şu şekilde yer almakta:

  • Granit
  • Mermer
  • Ahşap
  • Cam
  • Plastik
  • Kuvars
  • Andezit
  • Diyorit
  • Kil
  • Tuğla

İç Mekanda Malzeme Seçiminin Önemi

İç mimaride malzeme seçimi, binanın daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bir binanın güzel görünmesi adına iç mekana büyük önem gösterilmeli. Örneğin her bir objenin birbirleriyle uyum içerisinde olması gerekiyor ki o ahenk dolu ortam kusursuz bir şekilde işlesin. Özetle iç mekanda malzeme seçmek ile ilgili en büyük önem malzemeler ve eşyaların birbirleriyle ne kadar uyumlu olduğu.

İç Mimarlıkta Doğal Malzemeler

İç Mimarlıkta Doğal Malzemeler ve Bu Malzemelerin Önemi

İç mimarlıkta doğal olarak kullanılabilecek pek çok malzeme yer alıyor. Bu malzemelerden birisi tahta olarak açıklanabilir. Odun ve tahta odaklı ürünler, doğallığı ile öne çıkar. Bu arada ahşap malzemelerden bahsetmiyoruz. Doğrudan alınan odun ve tahtalardan söz ediyoruz. Bu eşyalar, bir eve doğallık katar. Tabii bu malzemelerin çürümemesi için önlemlerin alınması gerekir.

Bir diğer doğal malzeme taş. Doğada pek çok taş yer alıyor. Bu taşlar üretim tesisinde işlenmemiş bir şekilde kullanıldığında doğal bir görünüm katar. Özellikle doğal ortamı evinde hissetmek isteyenler için bu yöntemin kullanılması öneriliyor.

Odun, tahta ve taşın yanı sıra doğallık katan daha pek çok şey var. Bunlardan birisi de bitkiler. Bitkiler, iç mimarlıkta kullanılması gereken malzemeler. Bitkiler sayesinde dekoratif açıdan ortamın daha doğal görünmesi mümkün hale gelmekte.

İç Mimarlıkta Sürdürülebilir Malzemeler

İç mimarlıkta doğal malzemeler dışında sürdürülebilirliği bulunan malzemelerin de tanınması gerekir. Sürdürülebilir malzemeler, kullanılan kaynakların uzun ömürlü olması anlamına geliyor. Bu malzemeler arasında pek çok malzeme yer alıyor. Bu malzemelerden birisi sert yapıda bulunanlar. Sert malzemeler, daha dayanıklı olduğu için yıllar geçse de bozulmaz. Örnek vermek gerekirse taş, granit ve mermer gibi malzemeler, kolay kolay çürümez malzemeler olmakta. Bu gibi malzemelere ağırlık verilmesi gerekir ki sürdürülebilir bir bina inşa edilsin.

Leave a comment